Projekt z udziałem Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy znalazł się w międzynarodowym gronie beneficjentów programu Horyzont 2020, konkursu Maria Skłodowska-Curie Innovative Training Networks.
To jedyny projekt uczelni z naszego regionu, w ramach którego młodzi, początkujący naukowcy zostaną zatrudnieni i przeszkoleni przez międzynarodowe i interdyscyplinarne zespoły badawcze. Realizacja doktorskiego projektu badawczego w ramach Działań Marie Skłodowskiej-Curie gwarantuje kwalifikacje zawodowe, w pełni uznawane na rynku zatrudnienia, nie tylko w Europie. „To jeden z najbardziej prestiżowych i trudnych do uzyskania grantów europejskich – wyjaśnia dr hab. inż. Katarzyna Stadnicka – na pewno będzie miał wpływ na rozwój współpracy międzynarodowej i zainteresowanie doktoryzowaniem się na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt wybitnych młodych naukowców".
Celem projektu „MonoGutHealth – Training and research for sustainable solutions to support and sustain gut health and reduce losses in monogastric livestock" realizowanego przez Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt jest opracowanie naturalnych, zrównoważonych rozwiązań do wdrożenia w produkcji zwierząt gospodarskich (drobiu i świń), które mają przyczynić się do poprawy zdrowia układu jelitowego, a co za tym idzie dobrostanu zwierząt, znacznego ograniczenia stosowania środków medycznych i ograniczenia strat w produkcji.
W ramach projektu doktoranci będą współpracować ze sobą i korzystać ze swoich doświadczeń. Otrzymają też profesjonalną pomoc w ułożeniu indywidualnych planów karier oraz skorzystają z kilku międzynarodowych szkoleń przygotowanych specjalnie pod kątem ich zainteresowań badawczych przez wszystkich mentorów naukowych i instytucje partnerskie
w projekcie – łącznie z 29 ośrodków badawczych i przemysłowych (min. Agroscope Szwajcaria, University of Liege, University of Bologna, Rennes School of Business, Kaesler Nutrition GmbH, Vencomatic Group).
Dodajmy, że to pierwszy grant MSCA Międzynarodowe Sieci Szkoleniowe realizowany na UTP w Bydgoszczy. W ocenie eksperckiej otrzymał 97% punktów. Projekt jest realizowany wspólnie z 6 partnerami. Weźmie w nim udział 11 doktorantów z różnych europejskich uczelni. Dofinansowanie wyniesie 2 923 820 EUR.