rojekt pt. "Badania nad międzypokoleniowym oraz wielopokoleniowym fenotypowym i epigenetycznym efektem stymulacji in ovo zarodka kury" został zakwalifikowany do finansowania przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS-19.
Koordynatorem projektu jest prof. dr hab. inż. Marek Bednarczyk - kierownik Katedry Biotechnologii i Genetyki Zwierząt na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt. W rankingu NCN przyznanych projektów w ramach dyscypliny (panel NZ9), projekt uplasował się na drugim miejscu z najwyższym przyznanym budżetem, tj. 2 777 268 zł. To kolejny tak wysoki grant przyznany naukowcom z WHiBZ.
Termin "modyfikacje epigenetyczne" dotyczy zmian w cechach osobnika powodowanych przez mechanizmy niezwiązane ze zmianami w sekwencji DNA. U kręgowców kluczowe etapy przeprogramowania epigenetycznego występują we wczesnej embriogenezie i rozwoju komórek rozrodczych.
Podstawowym celem projektu jest analiza, czy zmiany epigenetyczne, które zostały nabyte w jednym pokoleniu, w wyniku wpływu iniekcji in ovo na rozwój zarodkowy i długoterminowy rozwój postembrionalny, mogą być trwale dziedziczone i propagowane w przyszłych pokoleniach. Kolejnym celem jest zbadanie wpływu dziedziczenia międzypokoleniowego i wielopokoleniowego na zdrowie przewodu pokarmowego, układu immunologicznego, wydajność, śmiertelność i cechy fizjologiczne. Ostatecznym celem jest identyfikacja mechanizmów molekularnych odpowiedzialnych za tego typu transfer informacji przy pomocy wysoce informatywnych narzędzi „omicznych”.
Proponowany projekt zostanie zrealizowany na modelu kury (Gallus domesticus). W porównaniu z ssakami ptaki mają kilka zalet, zwłaszcza w badaniach nad wielopokoleniowym dziedzictwem epigenetycznym. Główną zaletą jest to, że zarodek ptaka rozwija się poza matką, a wpływ matki ogranicza się tylko do składu jaj. Ponadto zarodkiem kury można łatwo manipulować zarówno in vitro, jak i in ovo.
W celu zrealizowania badań, zaplanowano interdyscyplinarną współpracę z UP we Wrocławiu, UMK w Toruniu, UP w Poznaniu, a dzięki efektom projektu NAWA EcoSET również współpracę międzynarodową z Uniwersytetem Aarhus w Danii.