Projekt OVOBIOM
02 lipca 2020

Projekt pt. „Probiotyki i prebiotyki - mechanizm ich oddziaływania na zdrowotność jelit i wydajność organizmu kury od okresu przedwylęgowego do pełnej dojrzałości zwierzęcia, poprzez wczesną modulację mikrobiomu.

OVOBIOM został zakwalifikowany do pełnego finansowania przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS w kwocie 2 207 760 zł.

Przyznany grant jest efektem dotychczasowych osiągnięć Katedry Biotechnologii i Genetyki Zwierząt na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt w rozwijaniu badań nad wczesną stymulacją rozwoju embrionalnego na modelu kury domowej.

Wiadomo, że zdrowie zwierzęcia ma swoje odzwierciedlenie w kondycji wewnętrznych organów i fizjologii. Zwraca uwagę znaczący brak informacji na temat interakcji komórek jelita z bakteriami probiotycznymi i efektów tych oddziaływań, np. informacji o tym, co wpływa na zdolność probiotyków do produkcji nowych grup bioaktywnych metabolitów (postbiotyków, lantibiotyków i neurotransmisterów) w organizmie gospodarza. Celem prac badawczych projektu OVOBIOM jest dostarczenie nowej wiedzy na temat mechanizmów funkcji probiotyków i prebiotyków w jelicie, poprzez wczesną stymulację mikrobiomu in ovo.

Zaplanowano szczegółowe analizy interakcji probiotyków i probiotyków z komórkami jelit. Badania będą obejmować cały przekrój rozwojowy ptaków, czyli etap zarodka, wyklutego pisklęcia i dorosłego ptaka. Po pierwsze, zaplanowano identyfikację swoistych markerów aktywności metabolicznej probiotyków, w trakcie hodowli in vitro bakterii w pożywce z dodatkiem prebiotyków. Owe znaczniki probiotyków w pożywce określane są również mianem metabolicznych ‘odcisków stopy’ (ang. footprints). Jedna z hipotez zakłada, że te same markery będą zidentyfikowane w tkance kury gospodarza, po podaniu identycznego probiotyku in ovo. Obrazu tych interakcji dopełnią wyniki uzyskane z wykorzystaniem nowego modelu 3D tkanki jelita kurzego in vitro.

W projekcie przewidziano badania metagenomowe, transkryptomiczne (ekspresja genów) i proteomiczne, których wyniki będą integrowane z użyciem zaawansowanej stacji badawczej.

W celu zrealizowania badań, zawiązano interdyscyplinarną i międzynarodową sieć współpracy, z zaangażowaniem wybitnych zespołów UTP, UMK w Toruniu, Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT), EURECAT Technology Centre of Catalonia, Waterford Institute of Technology (WIT), Teagasc Agriculture and Food Development Authority oraz Uniwersytetu Molise.

Ważnymi beneficjentami w projekcie będą młodzi naukowcy, zaplanowano bowiem 2 dodatkowe stypendia doktoranckie (jedno na Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt UTP), na cały okres realizacji projektu (48 miesięcy), w wysokości 144 000 zł każde. Warunkiem jest wstąpienie doktoranta do szkoły doktorskiej.

Gorąco zachęcamy więc zainteresowanych młodych badaczy do śledzenia naboru na WHiBZ i kontaktu w tej sprawie. Pytania można kierować pod adres: katarzyna.stadnicka@utp.edu.pl/.